ATHLETE WELFARE & PREPARATION FUND

Credits: newsday.co.tt

What's new with Team TTO

Team TTO on Facebook

Team TTO on Twitter

Let the voting begin!!!🤩🤩🤩 YOUR choice YOUR vote ✨#PeoplesChoiceAward 2019 ✨⠀ Who was your favourite athlete for… https://t.co/xlmKX39qXS
About 23 hours ago
RT @wrestlingsally: I’m continually reminded true change comes when the minority forces the majority to listen, & men & women working toget…
About 23 hours ago
Thank you to bpTT for their continued support and sponsorship of TeamTTO. Find out more about bpTT's platform onli… https://t.co/uW6BRd4V0m
Wednesday, 13 November 2019 23:35
Congratulations Colin Ramasra on your Gold medal at the 2019 Malta Squash Masters 🙏🏽 🇹🇹 Spots TeamTTO Squash https://t.co/PMHjDj6DJX
Wednesday, 13 November 2019 14:47

TeamTTO on Instagram

UPCOMING OLYMPIC GAMES

Tokyo 2020 #1YearToGo

Logo TOKYO 2020 International Olympic Committee
Logo Omega Offical Timekeeper

Cartan Global | Tokyo 2020

T&T OLYMPIC TEAM TTO PARTNERS

Former junior national cyclist Akil Campbell was the star on the opening night of the National Track Cycling Championships at the Arima Velodrome, on Friday night. In the elite men’s 4km team pursuit, Campbell, along with Varun Maharajh, Barry Luces and Jovian Gomez, broke the national and track record in the event to win gold in a time of 4:42.696. Campbell, now 19, then defeated Maharajh (silver) and Gomez (bronze) to grab gold in the elite men’s scratch event.

In the junior women’s team sprint, Kollyn St George had to battle against her national junior teammates Keiana Lester and Teniel Campbell. St George along with her younger sister Jhordan won gold in 38.926 seconds, narrowly ahead of Lester and Campbell in 38.958.St George (Kollyn), Lester and Campbell all represented T&T at the Junior Pan American Cycling Championships in Aguascalientes, Mexico, last month.

The elite and junior segment of the National Championships continued yesterday and finishes tomorrow night. The masters will be in action from May 8­–10, also at the Arima Velodrome.

RESULTS
Junior Women—Team Sprint
1 Jhordan St George, Kollyn St George—Breakaway
2 Keiana Lester, Teniel Campbell—Bike Smith/Rigtech Sonics
Elite Men—4km Team Pursuit
1 Akil Campbell, Varun Maharajh, Barry Luces (Rigtech Sonics), Jovian Gomez—PSL Cycling Club, 
Junior Men Scratch
1 Nicholas Paul—Rigtech Sonics
2 Ramon Belmontes—Team DPS
3 Emmanuel Watson—PSL Cycling
4 Myles Burnette—Rigtech Sonics
5 Brandon Gittens—Rigtech Sonics
Elite Men Scratch
1 Akil Campbell Akil—Rigtech Sonics
2 Varun Maharajh—Rigtech Sonics 
3 Jovian Gomez—Psl Cycling Club 
4 Sheldon Ramjit—Hummingbirds 
5 Gavyn Nero—Team DPS 
Junior Men 4km Team Pursuit
1 Tyler Cole, Nicholas Paul, Brandon Gittens, Myles Burnette—Rigtech Sonics
Elite Men—Team Sprint
1 Quincy Alexander, Jude Codrington, Justin Roberts—Team DPS
Elite Women—Team Sprint
1 Jodi Goodridge, Aziza Browne—Arima Wheelers

Source