ATHLETE WELFARE & PREPARATION FUND

Credits: newsday.co.tt

What's new with Team TTO

Team TTO on Facebook

Team TTO on Twitter

🇹🇹 Get your limited edition TeamTTO tees for just $150 Tees are on sale at TTOC office on 121 Abercromby Street,… https://t.co/H0rjNOa8Wc
About 10 hours ago
Let the voting begin!!!🤩🤩🤩 YOUR choice YOUR vote ✨#PeoplesChoiceAward 2019 ✨⠀ Who was your favourite athlete for… https://t.co/xlmKX39qXS
Saturday, 16 November 2019 09:01
RT @wrestlingsally: I’m continually reminded true change comes when the minority forces the majority to listen, & men & women working toget…
Saturday, 16 November 2019 08:56
Thank you to bpTT for their continued support and sponsorship of TeamTTO. Find out more about bpTT's platform onli… https://t.co/uW6BRd4V0m
Wednesday, 13 November 2019 23:35

TeamTTO on Instagram

UPCOMING OLYMPIC GAMES

Tokyo 2020 #1YearToGo

Logo TOKYO 2020 International Olympic Committee
Logo Omega Offical Timekeeper

Cartan Global | Tokyo 2020

T&T OLYMPIC TEAM TTO PARTNERS

SARA WOLLASTON whipped the field to win the Girls Under-20 100-metre final yesterday evening, as the Tobago House of Assembly (THA)/National Gas Company (NGC)/ NAAA Junior Championships began at the Dwight Yorke Stadium, Bacolet.

Wollaston, the American-based runner, crossed the finish line in 12.04 seconds, ahead of Skikyla Walcott of Simplex (12.14) and Jada Barker of Cougars (12.26).

However, Wollaston’s training partner, the highly-rated Khalifa St Fort, did not compete in the semi-finals despite having the fastest time in the first round (11.53 in heat two).

According to a report on C News last night, St Fort was suffering with a leg injury and hence opted out of the semis.

Other Winners (clubs in brackets) - Girls Under-20 javelin: Akidah Briggs (Toco Titans) 38.98 metres.

Boys Under-20 shot put: Isaiah Taylor (Abilene) 15.24m.

Girls Under-16 long jump: Safiya John (Kaizen Panthers) 5.48m.

Girls Under-18 long jump: Anya Akili (Kaizen Panthers) 5.32m.

Boys Under-16 discus: Christopher Crawford (Falcons) 43.31m.

Boys Under-18 discus: Clarence Hannibal (Falcons) 50.63m.

Girls Under-16 javelin: Safiya John 40.22m.

Girls Under-18 javelin: Asha James (Zenith) 42.90m.

Girls Under-16 100m hurdles: Rae-Ann Serville (Memphis Pioneers) 15.49 seconds.

Girls Under-18 100m hurdles: Anya Akili 14.62.

Girls Under-20 100m hurdles: Jeminise Parris (Memphis Pioneers) 14.19.

Boys Under-16 110m hurdles: Justin Guy (Kaizen Panthers) 15.39.

Boys Under-18 110m hurdles: Ako Hislop (Kaizen Panthers) 15.35.

Boys Under-20 110m hurdles: Jude Atwell (PAP) 14.95.

Girls Under-20 discus: Chel-

Source